ukrainian pades
english pages
russian pages
   
     
 
ПРОЕКТИ ЦЕНТРУ
 
ПУБЛІКАЦІЇ
 
МЕМОРІАЛ В. ЛИПИНСЬКОГО
 
НАШІ ЕКСПЕРТИ ТА СПІВРОБІТНИКИ
 
ФОРУМ
 
 
РОЗРОБКА САЙТУ>
 
ЛІКБЕЗ-АБЕТКА
 
ТЕОРІЯ ЕТНОГЕНЕЗУ ЛЬВА ГУМІЛЬОВА
 
XIX СТОЛІТТЯ: КОЛІЗІЇ УКРАЇНСЬКОГО ТА РОСІЙСЬКОГО
 
НАЦІОНАЛІЗАЦІЯ СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ
 
МОВНЕ ПИТАННЯ В  УКРАЇНІ
 
ЛИПИНСЬКОМУ - 125 років
 
ДОЛЯ ДЕСЯТИННОЇ ЦЕРКВИ
 
МІФОЛОГІЗАЦІЯ ЕТНОГЕНЕЗУ УКРАЇНЦІВ
 
САЙТ НА ЧЕСТЬ ІВАНА МАЗЕПИ
 
     
 

КРУГЛИЙ СТІЛ ЕКСПЕРТІВ
"МІФОЛОГІЗАЦІЯ ПОХОДЖЕННЯ УКРАЇНЦІВ"

Наскільки походження українців та давня історія України правдиво висвітлюється в мас-медіа? Чи є питання етногенезу українців та давньої історії України політизованими і чому? Чи можна назвати спроби зробити історію українського народу більш древньою проявом комплексу національної меншовартості? Чи створює міфологізація етногенезу українців та давньої історії України загрозу суспільству та майбутньому держави? Які існують ризики через невірне ставлення до етнічної історії? Чому саме трипільська культура стала відправною точкою для створення етноміфології? Яким є ставлення наукової спільноти до міфологізації історії України?

Організатори:
Центр соціогуманітарних досліджень імені В’ячеслава Липинського Національний університет “Києво-Могилянська академія” Магістерська програма НаУКМА "Археологія та давня історія України"

Запрошені експерти:

  • Григорій Півторак, член-кор. НАН України, професор, доктор філологічних наук, Інститут мовознавства ім.О.Потебні НАНУ
  • Леонід Залізняк, професор, доктор історичних наук, Інститут археології НАНУ
  • Віталій Отрощенко, професор, доктор історичних наук, Інститут археології НАНУ
  • Сергій Сегеда, професор, доктор історичних наук, Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім.М.Т.Рильського НАНУ
  • Наталія Яковенко, професор, доктор історичних наук, завідувач кафедри історії НаУКМА
  • Кирило Галушко, доцент, Університет ім.Шевченка, директор Центру ім. Липинського
  • Максим Левада, координатор програм Центру ім. Липинського
Учасники обговорення:
провідні фахівці профільних інститутів НАНУ та вузів Києва.

Проблема
Протягом останніх років в українському медіа-просторі поширилися міфологізовані уявлення про походження українського народу. Зокрема, всупереч науковим даним часто стверджується, що прямими предками українців, або ж "першими українцями" є носії Трипільської культури доби мідно-кам’яного віку, або те, що українці окремо існують від часів виникнення індоєвропейської родини ("арії"), що вже тоді вони створили свою першу державу ("Аратта"). При цьому ігноруються або фальсифікуються доробки таких наук як археологія, антропологія, мовознавство. Складається враження, що вітчизняна наука не здатна зупинити процес власної публічної дискредитації. Журналісти ж занадто часто у гонитві за сенсаціями звертаються до науковців-аматорів (у кращому випадку), до шахраїв, які експлуатують щирий патріотизм громадськості, - але не до фахівців. Можна стверджувати, що українці як окремий народ не старші, і не молодші за більшість європейських народів і тому не потребують вигадування власного походження.

Докладніші матеріали та висновки експертів:


Матеріали круглого столу видані в рамках проекту "LIKBEZ-АБЕТКА"